רישיוןרישיון לרחפן

רישיון לרחפן
רישיון לרחפן

מי לא מכיר את הרחפן? הוא קטן, הוא איכותי, הוא טס הרחק מעל הקרקע והתוצאות שלו הן לא פחות ממדהימות! היום הרחפנים משמשים לאין ספור שימושים שונים, כמו צילום מקצועי, צילום חובבני, לצרכים של חקלאים ואפילו לצרכים של כוחות הביטחון. אז למי שלא מכיר, רחפן הוא כלי טיס בלתי מאויש, בעל שני מדחפים או יותר, ובעל מכניקה פשוטה יחסית.
כאשר יש צורך להשתמש בו באופן מסחרי, חייבים רישיון כמו לכל כלי טיס אחר.
ניתן ללמוד בקורסי הטסת רחפניים, ולקבל את הרישיון המיוחל – רישיון זה יאפשר לכם לפתוח פתח למקצוע מבוקש ומעניין. לרחפן שימושים רבים בצבא, משטרה, אירועים שונים, ולכן חברה הרוצה להשתמש באופן מסחרי ברחפנים, למשל לצרכי צילום, חייבת לעבוד עם רישיון. רישיון לרחפן הוא רישיון להטסת רחפן ייחודי, והוא ניתן על ידי רשות התעופה האזרחית  אם כך איך משיגים את הרישיון הזה? אז מה זה אומר רישיון רחפן? מי זקוק לו? איך מקבלים אותו? ומה העלויות של הקורס שבסיומו תקבלו את רישיון רחפן הנחשק? כל התשובות כאן למטה.

צלמים חובבנים? רישיון מטיס רחפן לא מיועד לכם

רישיון מטיס רחפן הוא רישיון שאך ורק אנשי מקצוע, אשר עושים ברחפן לצרכים המקצועיים השונים שלהם, צריכים להנפיק. אנשים שרוכשים לעצמם רחפן על מנת לעשות בו שימוש חובבני בשעות הפנאי שלהם, והוא מתפקד עבורם בתור תחביב בלבד, לא צריכים להחזיק ברישיון מטיס רחפן.

לצד העובדה שאנשים פרטיים שמשתמשים ברחפן לא זקוקים לרישיון מטיס רחפן, כן חשוב לדעת שכל חוקי ההטסה החלים על המטיסים המקצועיים חלים גם על המטיסים החובבנים. למשל, הטסה אך ורק בשטחים שאינם מיושבים, הטסה אך ורק מגובה מסוים או בגובה גבוה ממנו, הטסות במרחק של לפחות 2 ק"מ משדות תעופה ועוד הם חלק מהחוקים שכל מטיס רחפנים צריך להקפיד עליהם.

רישיון מטיס רחפן – אז למי הוא כן מיועד?

אם הרחפן החל את דרכו בתור שיטת צילום מתקדמת יותר משיטות הצילום הסטנדרטיות שהיו קיימות עד לפיתוחו, הרי שהיום הרחפן נושא עמו לא מעט תכונות שאפשרו לו לחדור לשווקים ועולמות נוספים, מלבד עולם הצילום. הרחפנים יכולים לתת תמונת מצב מלאה על ידי לכידת רגעים בצורה ויזואלית, שבהמשך יכולים לקבל תרגום לכדי נתונים והסקת מסקנות על ידי אנשי המקצוע. כמו כן, הרחפנים משמשים היום למדידת טמפרטורות באיזורים מסויימים, וכמובן גם לצילום אירועים מהזווית של מעוף הציפור. רישיון מטיס רחפן מתייחס לכל האנשים שעוסקים במלאכות הללו באופן מקצועי.

תהליך הרישוי מורכב משלושה שלבים:

רישיון מטיס

 1. רישיון עד 4 ק"ג
  רישיון הפעלה עד 4 ק"ג דורש לעבור תוכנית הדרכה מאושרת על ידי רשות התעופה האזרחית, בסופה תקבלו טופס הצהרת מיומנות חתום ע"י מדריך שרשאי לאשר אתכם.
 2. רישיון עד 25 ק"ג
  רישיון הפעלה עד 25 ק"ג דומה מאוד לרישיון עד 4 ק"ג, אך בנוסף תצברו שעות הטסה על מערכת מעל 4 ק"ג ותדרשו לגשת למבחן שליטה מעשי בהפעלת הרחפן ע"י בוחן מטעם רשות התעופה האזרחית.

רישיון מפעיל אווירי

רישיון אשר ניתן לארגון (חברה או עוסק בודד), המבקש להפעיל כלי טיס.

זהו בעצם רישיון לאגד כלי טיס ומטיסים במסגרת של נהלים שאושרו מול רת"א.

תהליך הוצאת רישיון מפעיל אווירי מחולק למספר שלבים:

 • הגשת מסמכי רישום מפעיל אווירי.
 • תשלום אגרה שנתית של 1,160 ש"ח.
 • הגשת ספר עזר מבצעי – ספר נהלי הארגון אשר נדרש לקבל את אישור רת"א.
 • במידה ואתם מבקשים להפעיל רחפנים למטרות מסחריות, תדרשו גם בפוליסת ביטוח צד ג' ונזקי גוף.

יש לך שאלה לגבי תהליך הוצאת רישיון מפעיל אווירי? לחץ כאן

רישיון כלי הטיס

קיימות שתי דרישות בשביל שכלי טיס יפעל כחוק:

 • רישום כלי טיס – תהליך טכני לחלוטין – המקביל להוצאת לוחית רישוי עבור רכב חדש. ישנם טפסים שצריך למלא, ומסמכים מסוימים אשר יש לצרף לבקשה, אגרה של 530 ש"ח – ומקבלים תעודת רישום עם מספר.
  להסבר מפורט על תהליך רישום כלי טיס לחץ כאן.
 • תעודת כושר טיסה – כל כלי טיס במדינת ישראל מחויב בחוק לעבוד תחת תעודת כושר טיסה, המקבילה של טסט שנתי ברכב בעולם התעופה.

לשמחתנו, רשות התעופה האזרחית החליטה להקל על ציבור, ובחנה רשימה של כלי טיס אשר אותם הגדירה "כלי מדף" – רשימה של רחפנים נפוצים אשר המשתמש לא עושה בהם שום שינוי.

זאת אומרת, שאם אתם מבקשים להפעיל רחפן בסיסי, דוגמת רחפנים של חברת DJI – תוכלו לקבל פטור מתעודת כושר טיסה.

בקשה לפטור מכושר טיסה ניתן להגיש במסגרת בקשה להקמת מפעיל אווירי.

במידה וכלי הטיס שלכם אינו מוצר מדף – רחפן בבנייה עצמית או מוצר מדף שעבר שינוי על ידכם – נדרשת תעודת כושר טיסה אשר מונפקת ע"י מחלקת הנדסה ברת"א, על בסיס נהלי הפעלה ותחזוקה המאושרים מולה.

איך אפשר לקבל רישיון רחפן?

אחת השאלות שחשוב לקבל עליהן תשובה היא השאלה מה תצטרכו לעשות על מנת לקבל רישיון רחפן. אז העניין הזה עובד בצורה מאוד פשוטה: על מנת לקבל רישיון רחפן תצטרכו בראש ובראשונה להבין באיזה גודל של רחפן מדובר. קיימים קורסים נפרדים לרחפנים של עד 4 ק"ג, לרחפנים של עד 25 ק"ג ולרחפנים של עד 2,000 ק"ג, והקורס שבו תבחרו תלוי כמובן בצורך שלכם.

למה כדאי לעשות רישיון לרחפן?

עם התקדמות העידן הטכנולוגי בשנים האחרונות, ישנו שיפור ניכר באיכות המצלמות הקטנות. שיפור זה יוצר את הצורך הרב בשימוש ברחפנים בתחומים שונים ומגוונים וניתן לראות את העליה המתמדת ברכישת רחפנים ושימוש בהם, גם בשל העלות האטרקטיבית שלהם . אם בעבר, עבור צילומי גובה נדרשנו לצילום ממטוסים עם צלם ועלות גבוהה – כיום הרחפן פותר את הבעיה בקלות, בעלות נמוכה ובאיכות גבוהה. כלי הטיס הקטנים הפכו לכל כך שכיחים ופופלריים, כך שבשנים הבאות מדברים כבר על שימוש יומיומי שלהם וכיצד הם ישפרו את חיינו.

7 דוגמאות עדכניות למה כדאי לעשות רישיון רחפן:

הכמות הגדולה של הרחפנים ותפוצתם הרבה לצד המודעות שיש לציבור בישראל לגאג'טים מתקדמים אלה, דורשת גם אסדרה. משמע – רישיון לרחפן. בשביל לעבור את המבחן לקבלת רישיון רחפן דרוש לעבור קורס מטיסי רחפנים במקום אשר מורשה להעביר קורס זה. קורס רחפנים בפריפלייט מבוצע על ידי מומחי הדרכה והטסה ומיועד לכל מי שרוצה להעמיק את הידע המקצועי שלו.

1. רישיון לרחפן לצורך צילום אירועים פרטיים

צילום באמצעות רחפנים הולך והופך להיות סטנדרט באירועים גדולים, אך גם באירועים קטנים ניתן לשמוע את זמזומו של הרחפן ביותר ויותר חתונות, בר ובת מצווה ואירועי יום הולדת המתרחשים במקומות פתוחים.

2. רישיון רחפן לצורך צילום אירועי ספורט

כאשר מכניסים צילום רחפן לאירועי ספורט, הדבר נותן לצופה זווית צילום נוספת שאפילו הצופה בשטח אינו מקבל! יותר ויותר אירועי ספורט משתמשים ברחפנים להעצמת האווירה וזוויות הצילום.

3. רישיון לרחפן לצורך צילום אירועים המתקיימים בטבע

כאשר מכניסים צילום רחפן לאירועי ספורט, הדבר נותן לצופה זווית צילום נוספת שאפילו הצופה בשטח אינו מקבל! יותר ויותר אירועי ספורט משתמשים ברחפנים להעצמת האווירה וזוויות הצילום.

4. רישיון לרחפן לצורך צילום פרסומות

גם בתחום צילומי הפרסומת צילום באמצעות רחפנים נהיה כמעט ברירת מחדל. לדוגמא: צילומי פרסומת לרכבים חדשים, אשר מציגים את הרכב בזווית עליונה תוך כדי נסיעה.

5. רישיון לרחפן לצורך צילום פרויקטים של אדריכלות

הרחפן יכול לשמש לצורך צילום של פרויקטים בתחום האדריכלות והבניה, לדוגמא: צילום תהליכי בניה של פרויקט חדש, צילום המציג התקדמות פרויקט של תמ"א 38 ועוד. הדבר גם תורם לקבלנים בלמנוע בזבוז של חומרים מיותרים בהתאם לקצב הבניה.

6. רישיון לרחפן לצורך צילום הופעות חיות

הופעות חיות בפארקים גדולים יכולות לקבל שדרוג משמעותית באמצעות רחפן אווירי המצלם אותן. זה תקף בעיקר להופעות רבות משתתפים אך גם הופעות קטנות עם תקציב בינוני יכולות לעשות שימוש בצילום של רחפן, ולכן רישיון רחפן בתחום זה הוא מאוד פופולרי.

7. רישיון לרחפן לצורך ריסוס

יותר ויותר חקלאים מבינים שזול משמעותית לתפעל רחפן מאשר מסוק ריסוס. בנוסף ריסוס באמצעות רחפן הינו מדויק יותר וחוסך חומר ריסוס רב שמסוק או מטוס מבזבזים בשיטות הריסוס שלהם.

האם צריך רישיון לרחפן?

אחת השאלות הפופלריות ששאולים אותנו היא "האם צריך רישיון לרחפן?" התשובה שלנו בדר"כ חיובית לרוב התחומים שהאדם המתעניין שואל אותנו, אולם בשביל להקל על העניינים נגיד את זה ככה שימוש ברחפן שלא למטרות פנאי או ספורט חייב במטיסים להם רישיון לרחפן. בשביל לקבל את הרישיון יש ללמוד את החוקים הקשורים להטסת רחפנים צריך ללמוד איך מטיסים רחפן, מה הן המגבלות להטסת רחפן, מה הם נהלי הטיסה במצב חירום ואיך לתחזק את הרחפן כדי שיפעל בצורה הטובה ביותר. את כל זאת ועוד תוכלו ללמוד אצלנו.

מה כולל קורס לקבלת רישיון מטיס רחפן?

קורס לקבלת רישיון מטיס רחפן, בין אם עד 4 ק"ג, בין אם עד 25 ק"ג ובין אם עד 2,000 ק"ג, כולל גם חלקים תיאורטיים וגם חלקים מעשיים, ולמה בעצם אנחנו מתכוונים? בחלק התיאורטי ילמדו כל היסודות וירכשו כל הכלים העיוניים הרלוונטים לשם הטסת הרחפן. חוקי הטסה, כמו גם היכרות עם מבנה הרחפן ושימושיו הם רק חלק קטן מהחלק התיאורטי שבקורס.

לצד הצד התיאורטי, יילמד גם צד מעשי. בצד המעשי יצברו משתתפי הקורסים שעות הטסה, במהלכן הם יוכלו להביא לידי ביטוי את הכלים שרכשו בחלק התיאורטי של הקורס.

מעבר המבחנים בהצלחה כתנאי מחייב לקבלת רישיון מטיס רחפן

ממש כמו בקורסים אחרים, גם קורס לקבלת רישיון מטיס רחפן מחייב מעבר בהצלחה של מבחני הסיום. תצטרכו לסיים כאן בהצלחה גם את המבחן התיאורטי וגם את המבחן המעשי, ולאחריהם תוכלו לקבל רישיון מטיס רחפן שישמש אתכם איש איש בתחומו שלו.

השוני בין הקורסים לקבלת רישיון  רחפן

כאשר מדברים על קורס לקבלת רישיון רחפן עד 4 ק"ג, מדברים על קורס שבנוי משיעור אחד של לימודים תיאורטיים, ועוד חמישה שיעורים מעשיים של הטסה בפועל. לעומת זאת, כאשר מדברים על קורס לקבלת רישיון רחפן עד 25 ק"ג, מדברים על קורס שבנוי משיעור אחד של לימודים תיאורטיים, ועוד עשרה שיעורים מעשיים של הטסה בפועל. קורס לקבלת רישיון רחפן עד 2,000 ק"ג הוא כמובן הארוך ביותר, והוא כולל, נוסף על הצד התיאורטי, חמישה עשר מפגשי הטסה.

מה צריך כדי לקבל רישיון רחפן?

במקביל ללימודים מעשיים, יש לעבור מבחני תאוריה. כמות שעות ההדרכה משתנה בהתאם לסוג הרישיון המבוקש, כמו כן יש לדעת כי על מנת להטיס רחפן בשימושים מסחריים בצורה חוקית, יש רגולציות נוספות שיחולו כמו חוק העונשין (תקנה 338) או הפרטיות.

אז כמה עולה רישיון רחפן?

מחירון עדכני של הקורסים שלנו ניתן למצוא בעמוד הבית שלנו.
עלויות נוספות שצריך להכיר: עלות מבחן עיוני ברשות התעופה האזחרתי (360) שקלים, עלות אגרת מבחן מעשי (רק למבקש רישיון עד 25 ק"ג) הינה 1650 שקלים.

איך ניתן לשלם את תשלום האגרה עבור המבחן התיאורטי ועבור המבחן המעשי?

בניגוד למחירי הקורסים, אותם תשלמו באופן ישיר לבית הספר להטסת רחפנים שבו תבחרו, את תשלומי האגרות עבור המבחנים התיאורטיים והמעשיים תצטרכו להעביר באופן ישיר לרת"א – רשות התעופה האזרחית. מדובר כאן על תוספת של כמה מאות שקלים עבור כל משתתף בקורס.

מקצועי או לא מקצועי? זאת השאלה

רגע לפני שאתם ניגשים לקורס שיקדם אתכם בדרך לקבלת רישיון מטיס רחפן, כדאי לוודא שאתם בוחרים במקום מקצועי מספיק. את המקצועיות של המוסד בו תבחרו כדאי למדוד ביחס לקריטריונים כמו וותק, ניסיון והמלצות, כך שתוכלו להבטיח שאתם נמצאים במקום הנכון לכם ביותר.

כמובן שכל ההליך של הקורס מלווה במדריכים מקצועיים ומוסמכים, כך שבכל עת תוכלו לשאול שאלות, להעלות לבטים ולשתף בחששות.

הכירו את פריפלייט – בית הספר למקצועות ההטסה

כדי להוציא רישיון מטיס רחפן בצורה מקצועית ובטוחה, כדאי לדאוג שהדרך שלכם תיסלל ביחד עם המקצוענים ביותר בתחום. פריפלייט הוא בית הספר למקצועות ההטסה המוביל בארץ, והוא מציע אין ספור קורסים, כלים, טיפים ומידע חשוב שקשור לרחפנים.

באתר האינטרנט של פריפלייט תוכלו למצוא את כל המידע שרציתם לקבל עבור הרחפן שלכם, כמו חוקי הטסת רחפן, חומרי לימוד בנושאים השונים, הסברים מפורטים על הקורסים השונים לקבלת רישיון מטיס רחפן ועוד.

לא בטוחים מאיפה כדאי להתחיל? זה הזמן שלכם ליצור קשר

בית הספר פריפלייט מעסיק את מיטב אנשי המקצוע בתחום הטסת הרחפנים, ולכן הוא מעמיד לרשותכם את האפשרות ליצור קשר ישיר איתם לקבלת מענה על כל שאלה. בין אם אתם מהססים לקראת הקורס או שוקלים לגשת אליו, יצירת קשר עם פריפלייט יכולה לעשות לכם סדר בדברים. שיהיה בהצלחה!

מקווים שמצאתם לפחות סיבה אחת מדוע כדאי לכם לעשות רישיון רחפן עם פריפלייט. צרו איתנו קשר עכשיו וניתן לכם פרטים נוספים!

בשבילנו לימוד הטסה הוא הרבה יותר מסתם מיום עבודה בשטח!

בצוות שלנו לא תמצאו "סתם מטיסים" – כולם בוגרי קורס מדריכים, אשר נכתב והוטמע ע"י מדריכי הטסה יוצאי חיל האויר, על מנת לתת שירות ברמה הגבוהה והמקצועית ביותר! צוות ההדרכה שלנו נבחר בקפידה ועובר תהליכי הכשרה מהמקצועיים בשוק הפרטי.

ליצירת קשר

054-56-56-521 | [email protected]

חברת פריפלייט בע"מ פועלת בפיקוח ובמסגרת רישיון מפעיל אווירי מספר 043142018
מטעם רשות התעופה האזרחית.


  שלחו לנו הודעה


  נא הזן שם מלא  רישיון מטיס 2 טוןהסבה למטיסים מהצבארישיון מטיסרישיון מפעיל אווירירישיון כלי הטיסאחר
  כל הזכויות שמורות © פריפלייט בע"מ | קורס רחפנים | רישיון לרחפן | תאוריה לרחפן | מפת אתר | בלוג | מקודם ע"י better